تبلیغات





 • لیزر
 • ابزار هدایت به بالای صفحه

  Online User اخبار بازی

  ویتون وب|اسکریپت|قالب وبلاگ|قالب وردپرس


  اخبار بازی
  قالب وبلاگ
  نویسندگان
  لینک های مفید

  بقیه در ادامه مطلب
  کِرَک "Crack" واژه ای که اکثرِ گیمرهای پلتفرمِ PC مخصوصاً در ایران با آن زیاد سر و کله میزنند. البته نا گفته نماند کاربرانِ تمامیِ سیستم هایِ گیمینگ غیر از PC هم به نوعی دیگر با مفهومِ Crack  سر و کار دارند.

  مطمئناً شما در نصبِ بازیهایِ کامپیوتری برویِ سیستم خود با کِرَک مواجه شدید و معمولاً یکسری فایلهایی هستند که باید آن را در محل نصب بازیِ خود کپی کنید ، اما آیا تاکنون به این فکر کرده اید که این فایلها چه چیزی هستند یا اگر به محتوایِ کار پی برده اید شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه و توسطِ چه کسی ایجاد شده اند؟

  خب در این مقاله قرار است به این سوالات شما پاسخ داده شود.

  Crack چیست؟

  واژه Crack مخفف اصطلاحِ Criminal Hack به مفهومِ دسترسیِ غیر قانونی به یک سیستمِ نرم افزاری و منابع آن است که اغلبِ موارد هدف از این کار برداشتن سیستم کپیِ قانونی ( Copy Right ) یا خرید مجوز ( License ) برای استفاده از برنامه می باشد.

  این مقوله موضوعی است که در دنیایِ سیستم هایِ دیجیتالی بحث هایِ را پیرامونِ خود ایجاد کرده زیرا تنها یکی از اهدافِ کِرک کردن دسترسیِ مجانی به یک سیستمِ نرم افزاری می باشد و علاوه بر آن اهدافی چون شخصی سازی و یا توسعه ی مستقلِ یک سیستمِ نرم افزاری هم مطرح است. بر همین اساس برخی معتقد اند که کرک کردن می تواند برای توسعه و بهبودِ سیستم ها مفید واقع شود و در طرفی دیگر شرکت ها و تولیدکنندگانِ نرم افزاری و سخت افزاری این موضوع را یک شکست اقتصادی در بازارِ فروش خود می بینند.

  اما اجازه دهید تا این موضوع را جدا از پیامد هایی که در پی دارد با دیدِ فنی بررسی کنیم.

  کِرَک کردنِ یک سیستمِ نرم افزاری بر اساسِ نوعِ هدف انواعِ مختلفی دارد:

  1. Warez
  2. Modding

   

  WAREZ

  نرم افزار ها بر اساسِ سخت افزارِ موردِ نظرِ تولیدکننده ایجاد و منتشر می شوند که بازیهایِ کامپیوتری هم یک نوع نرم افزار اما از نوعِ پیچیده اش به حساب می آیند. شرکت های تولیدکننده یا همان استودیوهایِ بازیسازی برای به فروش رساندنِ عناوینِ خود و جلوگیری از کپیِ غیر قانونی به نوعی بازی کامپیوتری خود را برنامه نویسی و تولید می کنند تا تنها افرادی که بازی را بصورت رسمی خریداری کرده اند اجازه ی دسترسی به محتوایِ بازی را داشته باشند.

  از این رو همیشه افرادِ زیادی هستند که تمایل به خرج کردن ندارند و یا با وجود محدودیت در منطقه ی خود امکانِ تهیه ی نسخه رسمیِ بازیها را ندارند بنابراین به دنبالِ روشی برای استفاده از آن بصورت مجانی هستند.

  Warez به کِرَک کردن یک سیستم نرم افزاری به منظورِ برداشتنِ محدودیت و استفاده ی رایگان از آن خطاب می شود که در بازیهایِ کامپیوتری این نوع کِرک بیشتر دیده می شود اما محتویاتی چون موزیک ، فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی هم اهدافِ این نو کِرک هستند. گروه هایِ مختلفی در دنیا به این کار یعنی Warez کردن مشغول اند که در ادامه مهم ترین و مشهور ترین آنها را در دسته ی بازیهایِ کامپیوتری معرفی خواهیم کرد.

  Razor 1911: گروهی نُروژی که توسطِ هکری به نامِ Doctor NO در سالِ 1985 بنیان نهاده شد و هدفِ آنها ابتدا کِرک نرم افزارهایِ کامپیوترِ Commodore 64 در آن زمان بود اما بعد ها با روی کار آمدنِ سخت افزارهایی جدیدتر هدف آنها هم به مرور تغییر کرد تا در آخرین فعالیت این گروه شاهدِ کرک کردن نسخه ی PC عنوانِ GTA IV در سالِ 2009 باشیم.

  Razor1911 که برخی با این تصور که یک فرد می باشد آن را Razor بزرگ خطاب می کردند در طی این سالها تغییر و تحولات زیادی را شاهد بود تا بعد از سالِ 2009 بطور رسمی دیگر فعالیتی را از این گروه شاهد نباشیم و یکسری شایعات چنین می گوید که اعضایِ این گروه توسط پلیس بین الملل بازداشت شده اند اما واقعاً معلوم نیست چه بلایی سر این افرادِ نخبه ی کامپیوتر آمده است.

  3DM : گروهی چینی که به علتِ محدودیتِ بیش از حدِ دولت چین در قبالِ دسترسی به محتویاتِ دیجیتالیِ تولید شده در کشورهایِ دیگر اقدام به کِرک کردن محتویات مختلفی کرده تا محدودیتِ کاربران چینی را کنار بزند اما در طی این دوسالِ اخیر به علتِ عملکردِ خارق العاده یشان به شهرتِ جهانی رسیده اند و هم اکنون یکی از فعالترین گروه هایِ حال حاضر در این زمینه می باشند.

  این گروه سال پیش توانست سیستمِ حفاظتیِ عنوانِ Dragon Age: Inquisition را تنها بعد از دوهفته انتشار آن در بازار بشکند و اینجاست که باید به قدرتِ این گروه در زمینه ی نرم افزار پی برد.

  Reloaded : در سالِ 2004 هکرهایِ گروه سابقِ DEViANCE گردهم آمدند و دست به اقداماتی عجیب در زمینه ی بازیهایِ کامپیوتری زدند که آنها را تا به امروز به شهرت رساند . آنها بطور باورنکردنی عنوانِ Spore را چهار روز قبل از انتشارش کِرک کرده و در سطحِ اینترنت به انتشار گذاشتند ، عنوانِ Sims 3 را 15 روز قبل از انتشار کرک کردند و برای عموم قابل دسترس گذاشتند اما اقدامِ آنها برای انتشار یک عنوان قبل از تاریخِ رسمی انتشارش در آینده با شکست مواجه شد و دیگر نتوانستند با توجه به سیستم هایِ جدیدِ حفاظتی چنین کاری را تکرار کنند.

  Skidrow : گروهی که با شکستنِ سیستم حفاظتیِ قدرتمندِ ubisoft به شهرت رسیدند و کاملاً پنهانی و با حمایت و کمکِ گروهایِ کِرکِر دیگر چون 3DM و Reloaded اقدام به انتشار رایگانِ بازیهایِ کامپیوتری می کند.

   خب همانطور که قبلاً اشاره شد تنها بازیهایِ کامپیوتری نیستند که هدفِ کرک قرار خواهند گرفت بلکه محتویاتی چون موزیک ها و ویدئو ها هم مورد کرک کردن و کپیِ غیر قانونی قرار میگیرند که با توجه به موضوع و مخاطبین سایت به آن نپرداختیم.

  و اما Warez کردنِ یک سیستم نرم افزاری روشی از کرک کردن بود که با هدفِ آن آشنا شدیم ولی این گروه ها چگونه چنین عملی را انجام خواهند داد یک بحثِ فنی است که در قسمت بعدی به آن خواهیم پرداخت.


  [ سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 ] [ 02:28 ب.ظ ] [ Shahed moradharami ]
  .: Weblog Themes By skin 98 :.

  درباره وبلاگ

  تمامی بازی ها برای تمامی کنسول ها فقط و فقط در ShahedGame
  لینک های مفید
  آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :